Jdi na obsah Jdi na menu
 


A je za námi první kolo poháru odborné rady mládeže Plzeň-sever. Jak se vše událo a co se nám povedlo či nepovedlo se dozvíte v dalších několika řádcích. Nevřeňské bloudění je každoročně závod na který se děti dost těší. Tento noční braňák po lese plného strašidly se líbí malým, větším i rodičům. Přes den to vypadalo na pěkné počasí, ale když se začínalo po obědě pomalu rozprchávat, už to bylo horší a horší. Déšť nás až na malé výjimky nechtěl opustit ani po celý večer. Proto jsme byli rádi, že se můžeme schovat v sále hospody, kam jsme se všichni vešli. První mladší vycházeli kolem páté hodiny, už za tmavého dne. Naši šli na start jako osmnáctí z 32 družstev mladších. Do družstva se dostali David, Viktorka, Honzík, Mates a Klárka. 

Mladší

První disciplínou byla džberovka, kdy nejdříve vyběhla Viktorka, co nejrychleji postavila pyramidu z plechovek, a poté vyběhli ostatní a snažili se džberovkou sestříknout všechny plechovky na zem. Konečný čas byl 32,38s. Následoval menší výšlap do kopce a prostředky požární ochrany. Správně podle značky přiřadit hadici, proudnici, koš, savici a troják se povedlo všem a mohli jsme vyrazit dál. Zdravověda se nám ale vůbec nepovedla. Nezavázali jsme ani koleno, ani ruku a tyto trestné nám nakonec chyběli k lepšímu umístění. Lano jsme pak přelezli všichni, ale spletli jsme si pagodu a hranici u poznávání ohnišť. To znamenalo další trestné, tady jsme si ale řekli že pořádně zabereme a ostatní disciplíny zvládneme pořádně, tak jak nás to vedoucí učili a uděláme jim taky drobet radosti. Proto jsme zvládli topografické značky, určit mapu, naházet 3 granáty do vyhrazeného prostoru, u uzlů se nám nepovedl jenom úvaz na proudnici, s kterým nás raději ještě vedoucí neotravují, protože i s ostatními uzly máme docela problémy. Pak přišla naše parádní disciplína, o čemž jsme ani nevěděli :). Vyhráli jsme totiž motání hadice na čas. Poslední, kdo položil hadici, měl čas 58,00s a jako jediné družstvo jsme se dostali pod jednu minutu. Z tohohle bude mít určitě náš vedoucí radost. U kuželek jsme ale byli vysíleni a zasáhnout stojící pet lahve hadicí se nám ne a ne podařit. Až Honzík trefil alespoň jednu, ikdyž netrefil svoji flašku, ale flašku souseda. Náš poslední závodník Jirka šel společně s družstvem Chotíkova. Na začátku se mu moc nechtělo, ale rychle se skamarádil a proskakoval křovím a po lese vydával různé zvuky, až ho musel Volfi uklidňovat, to se mu však nepovedlo. Nakonec součet umístění na disciplínách stačil k jedenáctému místu. Pro naše nejmenší a nejmladší krásný výsledek. A příští rok se ve stejném složení určitě zlepšíme.

Starší

Po menším neúspěchu v braňáku na Horní Bělé jsme vyrazili na další branný závod. Družstva se nám trošku promíchala, ale zůstala alespoň dvě družstva starších. Nejdříve se dostalo na start "áčko", pro dnešní závod získala důvěru pětice Týna, Nikola, Denisa, Dominik a pro některé určitě překvapení Verča, pro kterou to byl první závod mezi staršími. Ze začátku to bylo více než výborné. Týna postavila pyramidu, Dominik rychle napumpoval a Nikola sestříkla v čase 18,05s. A pak pokračovalo naše kratší kralování v Nevřeňském bloudění, správně přiřazené všechny prostředky požární ochrany, ohniště jsme také všichni poznali, zdravověda, topografické značky, zorientování mapy a buzola byla tentokrát také správně. Dnes se Týna netrefila pouze o jeden stupeň o správný výsledek. Pak ale přišlo zatmění dne, Dominik na chvíli zůstal mimo a nezvládl uvázat tesařský uzel. A to bych řekl, že ať byste ho vzbudili o půlnoci, zavázal by jej bez problému. Chvilkové zatmění přišlo v nejméně vhodnou dobu. Granátem se zvládla trefit jenom Týna. I jeden trefený granát navíc by pro nás znamenal o kousek lepší výsledek. K celkovému výsledku, ale i kousek znamenal hodně. Stále nám chyběli ale poslední dvě disciplíny, motání hadic jsme zvládli za 26,75s a u kuželek jsme zvládli trefit celkem 17 pet lahví. Po obdržení celkových výsledků to znamenalo, že kromě granátu a uzlů jsme skončili ve všech disciplínách do třetího místa. Dva malinké výpadky nám stály v tom, abychom se po čtyřech nebo pěti letech znovu postavili na stupně vítězů v soutěži o pohár odborné rady mládeže. Pro děti mám ale jenom slova chvály, protože jinak všechny disciplíny zvládly minimálně podle očekávání. Druhé družstvo vyrazilo ve složení Ivča, Renatka, Vojta, Mondula a Monika Hlavinková. Vyrazili na start jako sedmnáctí, džberovku zvládli sestříknout v čase 23,28s. Bez trestných bodů zvládli prostředky požární ochrany, ohniště a uzle. Při zdravovědě špatně uvázali koleno, jak špatně, to bych radši nechal být, protože zase takováto chyba by nebyla poznat nebýt tam ti, kteří tam byli. U topografie se nepovedlo určit azimut a hod granátem se povedlo úplně stejně jako áčku. Při motání hadic dosáhla naše druhá pětka času 29,09s, což znamenalo krásné třetí místo v disciplíně. Kuželky dokázali trefit pouze čtyři, i když při tréninku se nám dařilo o mnoho lépe. Celkový součet 85 bodů znamenal stejné umístění jako pro mladší v kategorii mladší.

disciplínamladšístarší "A"starší "B"
džberovka

32,38 (13.)

18,05 (1.)

23,28 (13)

PO

0 (1)

0 (1)

0 (1)

zdravověda

10 (19)

0 (1)

5 (10)

lano

0 (1)

0 (1)

0 (1)

ohniště

4 (25)

0 (1)

0 (1)

topografie

0 (1)

0 (1)

5 (13)

uzle

2 (6)

2 (16)

0 (1)

hod granátem

4 (8)

8 (14)

8 (14)

motání

58,00 (1.)

26,75 (2)

29,09 (3)

kuželky

44 (22)

28 (3)

41 (27)

celkem98 bodů = 11.42 bodů = 4.85 bodů = 11.

Pokud by družstvo starší "A" trefilo jeden granát navíc, nebo uvázali uzel znamenalo by to druhé místo. Při uvázání uzlu a alespoň další dva členové hlídky by trefili granátem vyhraněný prostor, znamenalo by to první místo v soutěži. Pokud by družstvo starší "B" zvládlo zdravovědu a topografii znamenalo by to sedmé místo. Na páté místo by potřebovali ještě přihodit jeden granát. Mladší, kdyby poznali ohniště a zvládli zdravovědu skončili by na bedně, a to na třetím místě. Co to vše znamená, že nejsme sbor, který jezdí na soutěže jenom koukat, ale soupeřit o ty nejlepší pozice. Bylo by krásné přivézt nějaký ten pohár z letošních závodů. Fanoušci a rodiče držte nám palce, ať to zvládneme.