Jdi na obsah Jdi na menu
 


manětín 2014

 Poslední dubnová sobota, krásné sluníčkové počasí a začíná éra sobot a nedělí s mladými hasiči a jejich vedoucími. Ale ještě než začnou všemi oblíbené závody a disciplíny, tak si všichni projdeme požární útok CTIF v Manětíně. Nekonečné roztahování hadic, skákání přes příkop, snaha ztratit se v tunelu, mít hadici po spárvné straně lavičky, boje s džberovkou, uzly, věcnými prostředky, nemluvit, nezapomenout nosič a tak dále. Je toho dost, co vše si zapamatovat a vědět. A dnes i s našimi novými prcky. První závody za Horní Bělou si odbývají v družstvu mladšího béčka Ondra a Jindra Kiliánojc.

Celkově přijelo do Manětína 23 družstev mladších, z toho byla hned dvě naše. Naši nejmenší dostaly startovní číslo 4. A jelikož se soutěží v pěti a nás bylo celkově mezi mladšími devět, byla vybrána Kikina jako dvojběžec a běžela za obě dvě družstva. V mladším béčku byla velitelkou Kikina, číslo 6 si oblékl Tomáš Plevka, sedmičku dostal Jindra Kilián, osmička vysvitla na hrudi Ondry Kiliána a nositelem čísla 9 se stal Tomáš Walter. Při prvním pokusu jsme zvládli splnit úkoly v první části dráhy a v pořádku roztáhli hadice, druhý úsek - povalení medvídků na stojanech byl nad síly našich nejmenších. Džberovka šla v malých ručičkách ztuha a medvídek stál jako přikovaný, zkusili jsme si alespoň odložit věcné prostředky, uzle nám dělají trochu problém. Ale rozhodčí disciplíny i přes naše krásné kukuče musel udělit neplatný pokus. Proto do druhého pokusu musíme jít v plné síle, zabojovat se džberovou stříkačkou, najít svaly v rukou a prostě toho medvěda povalit a zničit. V druhém pokuse už si tedy Tomík Plevka zašlápl džberovku a Tomáš Walter doopravdy pumpoval. A najednou to šlo. Zvládli jsme to. Roztáhli jsme všechny čtyři hadice, zničili medvěda, určili věcné prostředky, (ne)uvázali uzly a hlavně jsme se nikde po cestě neztratili a velitelka Kikča mohla na konci v pořádku zvednout ruku a ukončit náš platný pokus za 200,25 s na dráze plus 195 trestných vteřinek. Všichni (kromě Kikči) jsme běželi na závodech útok CTIF poprvé. A nutno podotknout, je to doopravdy těžká disciplína.

To mladší áčko mělo atakovat příčky nejvyšší a ukázat, že první místo po podzimním kole hry plamen právem náleží nám. Velitelem družstva se pro dnešní den stal Pavel Nágr, číslo 6 si nesla Kristýna Červená, se sedmičkou běžel Matyáš Koza, s osmičkou vládla Gabriela Trylčová a číslo devět "nováček" Filip Šípek. Oba dva pokusy byly dosti podobné, jak časem, tak součtem trestných bodů, které nás stály lepší umístění. Sice lepší z obou pokusů, čas 96,22s nebyl nijak špatný, stále musíme do okresního kola něco malinko ubrat. A čtyřicet trestných, ty by chtělo taktéž drobet ponížit. Škoda, že se nám udělal uzel na hadici, mohlo to být o dost lepší. A ještě se musíme naučit přeskočit správně vodní příkop.

Starší běželi ve složení David Jicha velitel, džberovku obstarávala Klárka Pešíková, stříkala Jana Třeštíková, hadice rozkládali postupně Honza Nový, Veronika Pešíková, Andrea Kalousová a Viktorie Jíchová. První pokus měl hodnotu 56,15 plus deset trestných za dva překruty na hadicích. Naši běžci měli velkou radost z předvedeného pokusu, asi nečekali, že se jim to může tak krásně povést. V druhém pokusu se dokonce o dvě vteřinky na dráze zlepšili, ale zhoršili se v počtu trestných vteřinek. Špatně přeskočený vodní příkop, nějaký ten překrut a ještě nějakou malinkou chybičku rozhodčí našli. Přišlo tedy zhoršení a starší si zapisovali čas prvního pokusu 66,15. To nám stačilo k celkovému pátému místu. Náš obvyklý výkon na útoku CTIF v Manětíně.